Schůzky se aktuálně konají on-line.           Sledujte oddílový kalendář.

Kapacita oddílu je naplněná a evidujeme kolem 25 zájemců o členství.
To představuje nováčky odhadem na tři roky dopředu... Doporučujeme proto kontaktovat některý z oddílů v okolí, kde může být situace o něco lepší.

Halloween 4. listopadu 2017

V sobotu 4. listopadu nastal nejděsivější úplněk, při němž démonické síly z magického éteru prostupují do našeho světa a s sebou přináší strach, utrpení a temnotu. Děti měly za úkol získat na stanovištích zkušenosti, dovednosti a sílu. Poté zbavením se vlastního strachu vyvolat démona který jim dal klíč ke strašidelnému hradu. Tím musely projít, obstát ve zkoušce strachu a na konci se podepsat krví. Zlo bylo nakonec poraženo a my se rozešli ke svým domovům.

Vítejte na Halloweenu
Halloweenská maska
V klubovně
Rozdělování do týmů
Lukostřelba

Více fotek ve fotogalerii.

Podzimní prázdniny Lučany nad Nisou 25. až 29. října 2017

Letošní podzimní prázniny jsme jeli trávit na chatu Lučanka nad Lučany nad Nisou, a tak nás po dlouhé středeční cestě vlakem čekal ještě výšlap z údolí k chatě. Ten nakonec všichni bez větších problémů zvládli, a tak jsme se mohli pustit do rozdělování do pokojů. Vzhledem k tomu, že nás bylo víc než postelí, bylo třeba se ještě podělit o přistýlky a nacpat je na volná místa v pokojích. Nakonec se všechno povedlo, a tak jsme mohli sice pozdě, ale v klidu ulehnout ke spánku.

Na čtvrtek jsme měli naplánovaný výlet k přehradě Josefův důl. Počasí nám celkem přálo a tak jsme se cestou ještě stavili na rozhledně Slovanka, odkud jsme viděli i část okolí. Závěrečná cesta k přehradě byla celkem do kopce, to ale některým nebránilo ve válení sudů po hrázi a opětovnému lezení nahoru. Na vrcholu hráze jsme se ještě společně vyfotili a pak už šli dál, protože tu docela dost foukalo a byla nám zima. Cestou k chatě jsme si zahráli několik her, v dáli zahlédli Ještěd, a pak už vyrazili vstříc večeři. Po ní jsme ještě uspořádali zpívání za doprovodu kytar, a pak jsme už šli spát.

Páteční program měl být spíš herní, ale počasí nám moc nepřálo. Dopoledne jsme si šli do blízkého lesa zahrát na kouzelníky - úkolem bylo v lese najít kartičku s kouzlem, sehnat potřebné postavy (princezna, skřítek, ježibaba, hejkal, bludička, víla), naučit se kouzlo a to pak předvést vedoucím. Celou dobu sice vytrvale pršelo, ale i tak všechny hra celkem bavila. Po vyhlášení vítězů dokonce přestalo pršet, a tak jsme se na chatu vrátil menším okruhem po okolí. Odpoledne jsme ale už tolik štěstí neměli - déšť nepolevoval, a tak jsme si jen zahráli krátkou hru v lese a zase se vrátili zpět do tepla a sucha. Zbytek odpoledne jsme tak hráli různé hry v jídelně (přesedávání v kruhu podle vylosovaných čísel, přemístění se do vedlejší místnosti jen po židlích a bez mluvení apod.). Po večeři jsme si ještě pustili film, skauti a skautky si zahráli městečko Palermo a pak následovala volná zábava.

Druhý celodenní výlet byl v sobotu dopoledne poznamenán opět deštěm, což nám ale nebránilo v tom vyrazit na cestu do Smržovky. Ve chvíli největšího slejváku jsme si v lese zahráli na Mrazíka a než hra skončila přestalo pršet a dokonce na chvíli vysvitlo slunce. Ve Smržovce jsme se podívali na železniční viadukt a navštívili místní cukrárnu a obchod. Pak jsme vyrazili dál, ale protože zase začalo pršet, rozhodli jsme se vynechat návštěvu rozhledny a jít raději kratší cestou zpátky. Když cestou zase chvíli nepršelo, zahráli jsme si pár her na louce a cestu si krátili i hrou na medvědy. Večer jsme hráli po celé chatě schovku a před spaním si zazpívali u kytar.

Neděle už byla ve znamení odjezdu. Navíc si na nás počasí připravilo několik překvapení. Od rána dost pršelo a foukalo, takže jsme zůstali pod střechou, navíc nešel proud, a tak balení probíhalo při svitu čelovek. Po obědě jsme vyrazili na vlak, který ale kvůli popadaným stromům nejel, a tak nás čekala strastiplná cesta náhradními autobusy po Jizerských horách. Cesta sice trvala dlouho, ale nakonec jsme všichni v pořádku s menším zpožděním dorazili zpátky domů. 

Počítání před odchodem
Na rozhledně Slovanka
Chvíli bylo vidět i do okolí
Pauza na oběd
Na hrázi nádrže Josefův důl

Více fotek v galerii a střediskové fotogalerii.

Tábor Mladotice 2. až 15. července 2017

Letošní tábor probíhal v duchu cestování vesmírem pomocí Hvězdné brány. Kluci na schůzkách před táborem vytvořili speciální tým, který se připravoval na průchod Hvězdnou bránou a na poslední schůzce před táborem jí prošli na neznámou planetu.

Na táboře, po příchodu na neznámou planetu AKO-6530 kluci zjistili, že se zde nenachází ovládací panel pro návrat zpět na Zemi. Hned se pustili do stavby zázemí, a také do průzkumu okolí brány. V blízkém okolí nalezli fresky, které jim prozradili, že planeta je vězením a proto zde není ovládací panel. Část textu byla zašifrovaná, a tak se hned nedozvěděli veškeré informace. Jelikož nebyla mise plánována na tak dlouhou dobu, museli se kluci také postarat o jídlo, a tak si připravili improvizované pole, na kterém sklidili kukuřici.

Museli také čelit útoku Goaldů, kteří přišli na planetu a vyhnali je z tábora. Kluci si tak museli nepozorovaně odnést z tábora vybavení a jídlo ne přečkání noci mimo tábor. Ráno už byli Goaldi pryč, a tak se mohli všichni vrátit do bezpečí tábora. Také se jim podařilo získat klíč k šifře z fresek, a tak se konečně dozvěděli, kde najít ovládací panel. Pro jeho nalezení bylo třeba v zadaném čase obejít vysílače a všechny je aktivovat. To se klukům po rozdělení na dva týmy podařilo a úspěšně získali ovládací panel, ale bohužel bez krystalů, které byly pro jeho použití potřeba. Naštěstí byly u panelu pokyny, jak se dostat k mapě, která ukáže umístění krystalů. Další den proto na kluky čekala překážková dráha na jejímž konci byla mapa, podle které se následně vydali na dvou denní výpravu za krystaly. Ty se jim podařilo poměrně snadno najít, a tak mohli po návratu do tábora zkompletovat ovládací panel a vrátit se zpět na Zemi.

Kromě táborové hry byl na táboře čas na spoustu dalšího programu, zábavy, ale i práce nutné k fungování tábora. A tak bylo občas potřeba připravit dřevo do kuchyně, pomáhat s vařením nebo mytím nádobí. Ostatní činnosti už byly spíš příjemné - hráli jsme různé sportovní nebo deskové hry, vyzkoušeli si střelbu z luku a vzduchovky, odvážnější se zkusili svézt na lanovce... Také byla příležitost se něco nového naučit - ať už zacházení s nožem, sekerou a pilou (při výrobě podlážek a přípravě dřeva do kuchyně), přípravu ohniště a rozdělání ohně, základy zdravovědy a mnoho dalšího.

Někteří kluci během tábora splnili zbývající body nováčkovské zkoušky, a tak mohli složit slib vlčat a tím se stát plnohodnotnými členy skautského společenství. Naopak starší kluci vykročili u závěrečného ohně do další etapy skautského života tím, že byli převedeni do oddílu skautů, kde je od září čekají nové zážitky.

skupiná fotka

Rádi bychom poděkovali těm, kteří nám s přípravou a organizací letošního tábora pomohli. Děkujeme tedy jmenovitě Mladotickému zemědělskému družstvu v čele s panem předsedou Polcarem za zázemí, panu Václavu Střelovi za vodu, neutuchající nápady a pomoc a všem rodičům, kteří nám pomáhají nejen při stavbě a bourání tábora, ale i během roku.

Nakládání u klubovny
Čekáme na vlak
Výroba podlážek do stanu
Výroba podlážek do stanu
Příchod na planetu

Více fotek ve fotogalerii a střediskové fotogalerii.

Předtáborová výprava 27. května 2017

Už na schůzce před výpravou se kluci dozvěděli, že je čeká přísně utajovaná vojenská akce s cílem nedaleko Berouna. Nicméně příliš informací se kluci předem nedozvěděli.

Na sobotní výpravu jsme se vydali s 15 vlčaty. Vlakem jsme dojeli do Berouna odkud jsme šli podél řeky směrem do Srbska. Po pár kilometrech jsme ztratili spojení s předsunutou jednotkou a poprvé jsme je potkali - Goauldy, teda spíše oni nás. Při jejich útoku se nám jich, i přes naše nepříliš dobré vyzbrojení, povedlo pár zranit, a tak nás stopa krve dovedla až k jeskyni s hvězdnou bránou. Tam proběhl boj se zbytkem Goauldské stráže, kterou jsme nakonec přemohli, a tak jsme se mohli zmocnit hvězdné brány. Tu jsme museli donést k nejbližší komunikaci, kde na nás čekal džíp, který bránu odvezl na základnu k jejímu zprovoznění. My jsme se vydali na vlak do Srbska, odkud jsme odjeli domů.

Před odchodem na misi
Někde cestou
Přepadení Goauldy
Zraněné bylo třeba ošetřit
Ústup!

Více fotek ve fotogalerii.

Čarodějnice 22. dubna 2017

Stejně jako v loňském roce si i letos starší skauti a skautky připravili odpolední program na pálení čarodějnic. I přes nepřízeň počasí se nakonec sešlo asi 15 světlušek a vlčat, a tak se mohlo začít úvodní dramatickou scénkou, při které byl zabit udatný rytíř a unesena princezna. Na světluškách a vlčatech bylo splnit úkoly na jednotlivých stanovištích a nasbírat tak lektvary pro babku kořenářku. Úkoly byly různorodé - od překážkové dráhy přes kradení papírků z doupěte příšery, lovení pokladů ze špaget až po vzájemné krmení. Po splnění všech úkolů vyrobila babka kořenářka lektvar na oživení udatného rytíře, se kterým se pak všichni vydali osvobodit princeznu. I přes velký odpor se všem podařilo princeznu osvobodit a ještě navíc získat odměnu. Pak už byl čas na zapálení ohně, opékání špekáčků a zpívání u ohně.

Souboj o princeznu
Rytíř je zabit
Volání o pomoc
Chvíli to trvalo, ale už běží
Vysvětlování pravidel

Více fotek ve fotogalerii a ve střediskové fotogalerii.

Výprava z Roztok do Šárky 26. března 2017

Na letošní jarní výpravu jsme se vydali jako minule společně s oddílem Berušek, ale tentokrát jsme zvolili bližší cíl. Krátkou cestou vlakem jsme dorazili do Roztok u Prahy a odtud se vydali krásným údolím Únětického potoka až do Horoměřic. Cestou jsme zdolali pěknou vyhlídku, zablbli si v přírodním bludišti, vylezli na téměř každý strom v okolí a poobědvali na skalnatém hřebenu kousek před Horoměřicemi. Oběd kluci a holky zakončili šiškovou bitvou a když došlo střelivo, vydali jsme se dál. Prošli jsme Horoměřice a vydali se přes pole do Šárky, kde jsme si odpočinuli u jednoho z rybníčků. Někdo pozoroval množství žab u břehu a ostatní hráli chobotničky. Počasí nám přálo a u rybníka by se dalo zůstat klidně mnohem déle, ale jelikož nás ještě čekal výšlap z Šáreckého údolí na autobus, museli jsme vyrazit. Cesta to byla delší a hlavně strmější než jsme čekali, ale všichni ji statečně zvládli, a tak jsme mohli vyrazit autobusem zpět do Řep.

Vlčata na výpravě
Výstup na vyhlídku
Na vyhlídce
Na vyhlídce
Cesta dolů byla náročnější

Více fotek ve fotogalerii.

Výprava na Zbořený Kostelec 25. února 2017

Na letošní druhou výpravu jsme se vydali společně s oddílem Berušek. Účast vlčat byla opět nízká, zato Berušek dorazilo nepočítaně a tak nás nakonec bylo 25. Vlakem jsme dojeli do Prosečnice a odtud se vydali směrem na zříceninu hradu Zbořený Kostelec. Cestu jsme si krátili hraním Medvědů a Zmizíku. Hlavně Medvědi se stali oblíbení, a tak téměř všichni během jakékoliv přestávky lezli po stromech v okolí. Nakonec jsme zdárně dobyli hrad (protože proč jít po cestě, když se dá lézt na strmý obraný val a pak prolézat hradní příkop, že?) a prozkoumali všechny zákoutí zříceniny. Bohužel se blížil čas odjezdu vlaku, a tak jsme museli hrad (nebo spíš velkou prolézačku) opustit, vyškrábat se na poslední kopec a vydat se do Týnce nad Sázavou na vlak. Ten nám naštěstí neujel, a tak jsme mohli vyrazit na zpáteční cestu. S mírným zpožděním, zato plni zážitků jsme se už za tmy vrátili v pořádku domů.

I světlušky se bály medvědů
Zmizík!!!
Cestou ke zřícenině
Zbořený Kostelec
Bezpečnost především

Více fotek ve fotogalerii.

Výprava na rozhlednu Vysoký vrch 28. ledna 2017

Na první výpravu v roce 2017 jsme se vydali na rozhlednu Vysoký vrch. I přes malou účast jen pěti vlčat a čtyř vedoucích jsme se vydali na cestu. Autobusem jsme dojeli až do Unhoště, kde začala naše výprava zasněženými cestami až k rozhledně na vrcholu Vysokého vrchu, kam jsme museli vyšplhat. Cestou jsme šli přes zamrzlý potok, takže se to neobešlo bez mokrých bot. Z rozhledny jsme se dali na cestu do Malých Kyšic na autobus. Před odjezdem jsme měli trochu času, a tak jsme si zahráli hry jako zmizík apod. Jelikož bylo chladno, byli jsme promrzlí a těšili se domů.

Odpočinek na potoce
Šlo se cestou necestou
Hlavně nešlápnout do vody
S ledem je vždycky legrace
Přeskoč, přelez, nepropadni se

Více fotek ve fotogalerii.

O skautingu

3.png

Z našeho programu

img_3110.jpg
2016_07_14 15_23_24.jpg
img_5328.jpg

Junák - český skaut,
10. středisko Bílá Hora Praha, z. s.
Sadová 21, 161 00 Praha 6

logo WOSM

logo SKAUT

logo 10. středisko Bílá Hora